SW618 är ett däck från Goodride som har däckbeteckningen 165/70-R13. Goodride har valt att kalla denna modell av vinterdäck för SW618.
SW618 passar på fälgar med en diameter på 13". Detta vinterdäck har en bredd på 165 mm och en profil på cirka 116 mm, vilket motsvarar 70% av däckets bredd. Hastighetsindex T som SW618 har innebär hastigheter upp till 190 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Goodride SW618 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 677 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodride |
| Modell | SW618 |
| Däckbeteckning | 165/70-R13 |
| Diameter | 13" |
| Bredd | 165 mm |
| Profil | 116 mm |
| Profilprocent | 70% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 79 |
Vinterdäck med däckbeteckningen 165/70-R13 och modellnamnet SnowMaster SW618 Nordic.
Vinterdäcket SW608 från Goodride med däckbeteckningen 165/70-R13.
Triangle Snow Lion TR777 är ett vinterdäck med däckmärkningen 165/70-R13.
Vinterdäcket Winter iCept RS W442 från Hankook med däckbeteckningen 165/70-R13.