Michelin har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 305/35-R23 för Pilot Alpin 5 SUV. Vinterdäcket Pilot Alpin 5 SUV är ett vinterdäck i utbudet av däck från Michelin.
Detta vinterdäck från Michelin passar på 23"-fälgar, både för plåtfälg och aluminiumfälg. Detta vinterdäck har en bredd på 305 mm och en profil på cirka 107 mm, vilket motsvarar 35% av däckets bredd. Hastighetsindex V som Pilot Alpin 5 SUV har innebär hastigheter upp till 240 km/h.
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos BytHjul där du hittar 23"-fälgar till Michelin Pilot Alpin 5 SUV.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 5 087 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | Pilot Alpin 5 SUV |
| Däckbeteckning | 305/35-R23 |
| Diameter | 23" |
| Bredd | 305 mm |
| Profil | 107 mm |
| Profilprocent | 35% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 111 |
Michelin Pilot Alpin 5 SUV är ett vinterdäck med däckmärkningen 305/40-R22.
Vinterdäck från Michelin med modellnamnet Pilot Alpin 5 SUV och däckbeteckningen 305/40-R20.
Vinterdäcket Pilot Alpin 5 har en däckbeteckning som är 305/30-R21. Däcket kommer från Michelin.
Michelin X-Ice Snow SUV är ett vinterdäck med däckmärkningen 305/40-R20.