Pirelli har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 285/35-R23 för Scorpion Winter 2. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Pirelli för Scorpion Winter 2.
Detta Pirelli-däck har en diameter på 23". Här har du ett vinterdäck från Pirelli som är 285 brett och med en profil på 100 mm. Hastighetsindex W som Pirelli Scorpion Winter 2 har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 270 km/h.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 23"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 8 787 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Pirelli |
| Modell | Scorpion Winter 2 |
| Däckbeteckning | 285/35-R23 |
| Diameter | 23" |
| Bredd | 285 mm |
| Profil | 100 mm |
| Profilprocent | 35% |
| Hastighetsindex | W (max 270 km/h) |
| Belastningskod | 107 |
Gripmax SureGrip Pro Ice - Ett vinterdäck med däckmärkningen 285/35-R23.
Ett vinterdäck från Michelin. Pilot Alpin 5 SUV har däckbeteckningen 305/35-R23.
Vinterdäcket SureGrip Pro Ice från Gripmax med däckbeteckningen 275/35-R23.
Vinterdäcket Scorpion Winter har en däckbeteckning som är 285/40-R22. Däcket kommer från Pirelli.