Goodyear Ultragrip Performance 3 har en däckbeteckning som lyder 325/35-R22. Goodyear, som är kända av många för sina vinterdäck, kallar detta vinterdäck för Ultragrip Performance 3.
Goodyear Ultragrip Performance 3 är ett vinterdäck med diametern 22". Ultragrip Performance 3 har en bredd på 325 mm och en profil som motsvarar 35% av däckets bredd, det vill säga cirka 114 mm. Hastighetsindex V som Ultragrip Performance 3 har innebär hastigheter upp till 240 km/h.
Behöver du även 22"-fälgar till vinterdäcket? Klicka dig vidare till BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 884 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | Ultragrip Performance 3 |
| Däckbeteckning | 325/35-R22 |
| Diameter | 22" |
| Bredd | 325 mm |
| Profil | 114 mm |
| Profilprocent | 35% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 114 |
Vinterdäcket WinterContact TS 870 P från Continental med däckbeteckningen 325/40-R22.
Ett av våra vinterdäck från Continental. Detta däck med beteckningen 325/35-R22.
Vinterdäck med däckbeteckningen 325/35-R22 och modellnamnet Bluearth Winter V906.
Vinterdäcket Scorpion Winter har en däckbeteckning som är 325/35-R22. Däcket kommer från Pirelli.