Detta vinterdäck från Continental har däckmärkningen 295/40-R22. WinterContact TS 860 S, som detta vinterdäck heter, är ett vinterdäck från Continental.
Continental WinterContact TS 860 S är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 22". Vinterdäcket är 295 mm brett med en profil på 118 mm. Detta är ett vinterdäck som får användas för hastigheter upp till 270 km/h (hastighetsindex W).
Behöver du 22"-fälgar till dina Continental WinterContact TS 860 S? Passa på att köpa fälgar när du köper nya vinterdäck från BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 022 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Continental |
| Modell | WinterContact TS 860 S |
| Däckbeteckning | 295/40-R22 |
| Diameter | 22" |
| Bredd | 295 mm |
| Profil | 118 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | W (max 270 km/h) |
| Belastningskod | 112 |
Detta vinterdäck från Continental, kallat WinterContact TS 860 S, har däckbeteckningen 295/40-R22.
Continental WinterContact 8 S är ett vinterdäck med däckmärkningen 285/45-R20.
Vinterdäck från Continental med modellnamnet WinterContact TS 860S och däckbeteckningen 295/35-R22.
Vinterdäck med däckbeteckningen 295/40-R19 och modellnamnet WinterContact TS 860S.