Detta vinterdäck från Nokian har däckmärkningen 285/45-R22. Nokian, som är kända av många för sina vinterdäck, kallar detta vinterdäck för Hakkapeliitta R5 SUV.
Detta vinterdäck från Nokian passar på 22"-fälgar, både för plåtfälg och aluminiumfälg. vinterdäcket Hakkapeliitta R5 SUV är 285 mm brett och en profil på 128 mm. Med detta vinterdäck från Nokian har du ett däck som klarar hastigheter upp till 190 km/h.
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos BytHjul där du hittar 22"-fälgar till Nokian Hakkapeliitta R5 SUV.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 182 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nokian |
| Modell | Hakkapeliitta R5 SUV |
| Däckbeteckning | 285/45-R22 |
| Diameter | 22" |
| Bredd | 285 mm |
| Profil | 128 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 114 |
Nokian Hakkapeliitta 10 SUV - Ett vinterdäck med däckmärkningen 285/45-R22.
Vinterdäck från Michelin med modellnamnet X-Ice Snow SUV och däckbeteckningen 285/45-R22.
Michelin X-Ice North 4 SUV är ett vinterdäck med däckmärkningen 285/45-R22.
Detta vinterdäck från Continental, kallat VikingContact 8, har däckbeteckningen 285/45-R22.