Detta vinterdäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 265/35-R22 till din bil. Detta vinterdäck har modellnamnet VikingContact 8 och är ett av alla däck som tillverkas av Continental.
Med en diameter på 22" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Detta vinterdäck har en bredd på 265 mm och en profil på cirka 93 mm, vilket motsvarar 35% av däckets bredd. Continental VikingContact 8 har hastighetsindex T, vilket innebär att VikingContact 8 är ett vinterdäck som är godkänt för hastigheter upp till 190 km/h.
Komplettera Continental VikingContact 8 med matchande 22"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka BytHjul på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 464 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Continental |
| Modell | VikingContact 8 |
| Däckbeteckning | 265/35-R22 |
| Diameter | 22" |
| Bredd | 265 mm |
| Profil | 93 mm |
| Profilprocent | 35% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 102 |
Vinterdäcket WinterContact TS860S från Continental med däckbeteckningen 265/35-R22.
Ett vinterdäck från Michelin. Pilot Alpin 5 SUV har däckbeteckningen 265/35-R22.
Vinterdäck från Pirelli med modellnamnet Scorpion Winter 2 och däckbeteckningen 265/35-R22.
Ett vinterdäck från Hankook. iON i*cept IW01 har däckbeteckningen 265/35-R22.