Detta vinterdäck från Continental har däckmärkningen 315/30-R21. Vinterdäcket WinterContact 8 S är ett vinterdäck i utbudet av däck från Continental.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 21". Detta däck är 315 mm brett och har samtidigt en profil på 95 mm. Profilen motsvarar 30% av däckets bredd. Detta vinterdäck har ett hastighetsindex som är W (max 270 km/h).
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Continental WinterContact 8 S. Mer information om passande 21"-fälgar hittar du hos BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 442 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Continental |
| Modell | WinterContact 8 S |
| Däckbeteckning | 315/30-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 315 mm |
| Profil | 95 mm |
| Profilprocent | 30% |
| Hastighetsindex | W (max 270 km/h) |
| Belastningskod | 105 |
Vinterdäcket WinterContact TS 860 S har en däckbeteckning som är 315/30-R21. Däcket kommer från Continental.
Ett vinterdäck från Nankang. WS-1 har däckbeteckningen 315/30-R21.
Vinterdäck med däckbeteckningen 315/30-R21 och modellnamnet Winter SottoZero 3.
Hankook har tagit fram detta vinterdäck med namnet Winter iCept evo3 W330. Däcket har däckbeteckningen 315/30-R21.