Om du letar efter ett vinterdäck med däckbeteckningen 295/40-R21 till din bil kan detta däck från Yokohama vara något för dig. Yokohama, som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet IceGuard IG65.
Yokohama IceGuard IG65 är ett vinterdäck med diametern 21". Med vinterdäcket IceGuard IG65 får du ett däck som är 295 mm brett och har en profil på 118 mm. Hastighetsindexet för IceGuard IG65 är T. Detta innebär att Yokohama IceGuard IG65 är godkänt att användas upp till 190 km/h.
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Yokohama IceGuard IG65. Mer information om passande 21"-fälgar hittar du hos BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 383 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Yokohama |
| Modell | IceGuard IG65 |
| Däckbeteckning | 295/40-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 295 mm |
| Profil | 118 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 111 |
Vinterdäcket IceGuard G075 från Yokohama med däckbeteckningen 295/40-R21.
Ett vinterdäck från Nokian. Hakkapeliitta R5 EV har däckbeteckningen 295/40-R21.
Continental har tagit fram detta vinterdäck med namnet VikingContact 7. Däcket har däckbeteckningen 295/40-R21.
Vinterdäck med däckbeteckningen 295/40-R21 och modellnamnet UltraGrip Ice 3.