Michelin har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 275/45-R21 för Pilot Alpin 5. Michelin tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för Pilot Alpin 5.
Michelin Pilot Alpin 5 är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 21". Däcket har en bredd på 275 mm och en profil på cirka 124 mm, vilket motsvarar 45% av däckets bredd. Hastighetsindex V som Michelin Pilot Alpin 5 har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 240 km/h.
Hos BytHjul hittar du även förslag på 21"-fälgar för Pilot Alpin 5. Du hittar länken till BytHjul nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 420 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | Pilot Alpin 5 |
| Däckbeteckning | 275/45-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 275 mm |
| Profil | 124 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 110 |
Vinterdäcket UltraGrip Performance 3 från Goodyear med däckbeteckningen 255/55-R20.
Vinterdäck med däckbeteckningen 275/45-R20 och modellnamnet Pilot Alpin 5 SUV.
Ett vinterdäck från Michelin. Pilot Alpin PA4 har däckbeteckningen 315/35-R20.
Michelin har tagit fram detta vinterdäck med namnet Pilot Alpin 5 SUV. Däcket har däckbeteckningen 255/55-R20.