Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 275/40-R21. Detta vinterdäck har modellnamnet UltraGrip Ice 3 och är ett av alla däck som tillverkas av Goodyear.
UltraGrip Ice 3 är ett vinterdäck med en diameter på 21". Här har du ett vinterdäck från Goodyear som är 275 brett och med en profil på 110 mm. Med ett hastighetsindex på T är Goodyear UltraGrip Ice 3 ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 190 km/h.
Behöver du 21"-fälgar till dina Goodyear UltraGrip Ice 3? Passa på att köpa fälgar när du köper nya vinterdäck från BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 379 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | UltraGrip Ice 3 |
| Däckbeteckning | 275/40-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 275 mm |
| Profil | 110 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 107 |
Ett av våra vinterdäck från Goodyear. Detta däck med beteckningen 275/40-R21.
Arivo Ice Claw ARW7 är ett vinterdäck med däckmärkningen 275/40-R21.
Ett av våra vinterdäck från Michelin. Detta däck med beteckningen 275/40-R21.
Continental har tagit fram detta vinterdäck med namnet VikingContact 8. Däcket har däckbeteckningen 275/40-R21.