Michelin har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 275/40-R21 för Pilot Alpin 5 SUV. Detta Michelin-däck är av modellen Pilot Alpin 5 SUV.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 21". Detta däck är 275 mm brett och har samtidigt en profil på 110 mm. Profilen motsvarar 40% av däckets bredd. Michelin Pilot Alpin 5 SUV klarar hastigheter upp till 240 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex V.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Michelin Pilot Alpin 5 SUV då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 083 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | Pilot Alpin 5 SUV |
| Däckbeteckning | 275/40-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 275 mm |
| Profil | 110 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 107 |
Vinterdäcket Pilot Alpin 5 SUV från Michelin med däckbeteckningen 295/35-R21.
Vinterdäck med däckbeteckningen 275/45-R20 och modellnamnet Pilot Alpin 5 SUV.
Vinterdäcket Pilot Alpin 5 SUV har en däckbeteckning som är 275/40-R22. Däcket kommer från Michelin.
Vinterdäcket Pilot Alpin 5 Suv från Michelin med däckbeteckningen 275/45-R22.