Goodyear UltraGrip Performance + har en däckbeteckning som lyder 265/40-R21. Goodyear har valt att kalla denna modell av vinterdäck för UltraGrip Performance +.
Goodyear UltraGrip Performance + är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 21". Detta vinterdäck har en bredd på 265 mm och en profil på cirka 106 mm, vilket motsvarar 40% av däckets bredd. Med ett hastighetsindex på H är Goodyear UltraGrip Performance + ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 210 km/h.
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos BytHjul där du hittar 21"-fälgar till Goodyear UltraGrip Performance +.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 830 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | UltraGrip Performance + |
| Däckbeteckning | 265/40-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 265 mm |
| Profil | 106 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 105 |
Vinterdäcket UltraGrip Performance + har en däckbeteckning som är 265/40-R21. Däcket kommer från Goodyear.
Vinterdäck med däckbeteckningen 265/40-R21 och modellnamnet VikingContact 8.
Vinterdäcket X-Ice Snow SUV har en däckbeteckning som är 265/40-R21. Däcket kommer från Michelin.
Goodyear UltraGrip Performance + - Ett vinterdäck med däckmärkningen 235/55-R19.