Goodyear har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 265/35-R21 för Ultragrip Performance 3. Goodyear, som är kända av många för sina vinterdäck, kallar detta vinterdäck för Ultragrip Performance 3.
Detta är ett vinterdäck från Goodyear som passar till fälgar med en diameter på 21". Detta vinterdäck har en bredd på 265 mm och en profil på cirka 93 mm, vilket motsvarar 35% av däckets bredd. Hastighetsindex H som Ultragrip Performance 3 har innebär hastigheter upp till 210 km/h.
Vill du även köpa nya 21"-fälgar som passar till Goodyear Ultragrip Performance 3? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 909 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | Ultragrip Performance 3 |
| Däckbeteckning | 265/35-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 265 mm |
| Profil | 93 mm |
| Profilprocent | 35% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 101 |
Detta vinterdäck från Goodyear, kallat UltraGrip Performance 3, har däckbeteckningen 265/45-R20.
Goodyear Ultragrip Performance 3 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 295/30-R21.
Goodyear Ultragrip Performance + SUV - Ett vinterdäck med däckmärkningen 285/45-R20.
Goodyear Ultragrip Performance 3 är ett vinterdäck med däckmärkningen 285/40-R20.