Ultragrip Performance 3 är ett vinterdäck som passar bilar med däckbeteckningen 255/45-R21. Detta vinterdäck har modellnamnet Ultragrip Performance 3 och är ett av alla däck som tillverkas av Goodyear.
Med en diameter på 21" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Med vinterdäcket Ultragrip Performance 3 får du ett däck som är 255 mm brett och har en profil på 115 mm. Med ett hastighetsindex på V är Goodyear Ultragrip Performance 3 ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 240 km/h.
Komplettera Goodyear Ultragrip Performance 3 med matchande 21"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka BytHjul på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 038 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | Ultragrip Performance 3 |
| Däckbeteckning | 255/45-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 115 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 106 |
Vinterdäcket UltraGrip Performance+ SUV har en däckbeteckning som är 255/50-R18. Däcket kommer från Goodyear.
Continental WinterContact TS 860S är ett vinterdäck med däckmärkningen 255/45-R21.
Vinterdäcket UltraGrip Ice 3 har en däckbeteckning som är 255/45-R21. Däcket kommer från Goodyear.
Vinterdäcket UltraGrip Performance 3 har en däckbeteckning som är 235/45-R21. Däcket kommer från Goodyear.