Detta vinterdäck från Michelin har däckmärkningen 245/45-R21. Michelin, som är kända av många för sina vinterdäck, kallar detta vinterdäck för Pilot Alpin 5 SUV.
Detta är ett vinterdäck från Michelin som passar till fälgar med en diameter på 21". Pilot Alpin 5 SUV har en bredd på 245 mm och en profil som motsvarar 45% av däckets bredd, det vill säga cirka 110 mm. Hastighetsindex V som Michelin Pilot Alpin 5 SUV har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 240 km/h.
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Michelin Pilot Alpin 5 SUV. Mer information om passande 21"-fälgar hittar du hos BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 642 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | Pilot Alpin 5 SUV |
| Däckbeteckning | 245/45-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 110 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 104 |
Michelin Pilot Alpin 5 SUV - Ett vinterdäck med däckmärkningen 265/45-R20.
Vinterdäcket Pilot Alpin PA4 från Michelin med däckbeteckningen 255/45-R19.
Detta vinterdäck från Goodyear, kallat UltraGrip Performance SUV Gen 1, har däckbeteckningen 245/45-R21.
Ett av våra vinterdäck från Michelin. Detta däck med beteckningen 245/45-R18.