Winter Craft WS71 är ett däck från Kumho som har däckbeteckningen 295/40-R20. Kumho tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för Winter Craft WS71.
Winter Craft WS71 är ett vinterdäck med en diameter på 20". vinterdäcket Winter Craft WS71 är 295 mm brett och en profil på 118 mm. Med ett hastighetsindex på V är Kumho Winter Craft WS71 ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 240 km/h.
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Kumho Winter Craft WS71. Mer information om passande 20"-fälgar hittar du hos BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 339 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Kumho |
| Modell | Winter Craft WS71 |
| Däckbeteckning | 295/40-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 295 mm |
| Profil | 118 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 110 |
Vinterdäcket Winter Craft WS71 har en däckbeteckning som är 255/55-R20. Däcket kommer från Kumho.
Ett vinterdäck från Pirelli. P-Zero Winter har däckbeteckningen 295/40-R20.
Ett av våra vinterdäck från Kumho. Detta däck med beteckningen 225/50-R18.
Ett vinterdäck från Kumho. Winter Craft WS71 har däckbeteckningen 215/65-R17.