Detta vinterdäck från Michelin har däckmärkningen 285/50-R20. Detta Michelin-däck är av modellen X-Ice Snow SUV.
Michelin X-Ice Snow SUV är ett vinterdäck med diametern 20". X-Ice Snow SUV har en bredd på 285 mm och en profil som motsvarar 50% av däckets bredd, det vill säga cirka 143 mm. Michelin X-Ice Snow SUV klarar hastigheter upp till 190 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex T.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 20"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 065 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | X-Ice Snow SUV |
| Däckbeteckning | 285/50-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 285 mm |
| Profil | 143 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 116 |
Michelin har tagit fram detta vinterdäck med namnet X-Ice North 4 SUV. Däcket har däckbeteckningen 285/50-R20.
Vinterdäck med däckbeteckningen 285/50-R20 och modellnamnet Ice Blazer Arctic EVO.
Vinterdäck från Nexen med modellnamnet Winguard Ice 3 och däckbeteckningen 285/50-R20.
Continental har tagit fram detta vinterdäck med namnet VikingContact 8. Däcket har däckbeteckningen 285/50-R20.