X-Ice Snow SUV är ett däck från Michelin som har däckbeteckningen 265/55-R20. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Michelin för X-Ice Snow SUV.
Detta är ett vinterdäck från Michelin som passar till fälgar med en diameter på 20". Detta däck har en bredd på 265 mm och har en profil som är ungefär 146 mm. Profilmåttet motsvarar 55% av däckets bredd. Hastighetsindex H som X-Ice Snow SUV har innebär hastigheter upp till 210 km/h.
Behöver du även 20"-fälgar till vinterdäcket? Klicka dig vidare till BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 941 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | X-Ice Snow SUV |
| Däckbeteckning | 265/55-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 265 mm |
| Profil | 146 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 113 |
Vinterdäcket VikingContact 8 har en däckbeteckning som är 265/55-R20. Däcket kommer från Continental.
Michelin X-Ice Snow SUV är ett vinterdäck med däckmärkningen 285/45-R21.
Ett av våra vinterdäck från Michelin. Detta däck med beteckningen 275/50-R21.
Vinterdäck från Continental med modellnamnet WinterContact TS850P och däckbeteckningen 265/55-R19.