Yokohama har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 265/35-R20 för IceGuard IG53. IceGuard IG53 är ett vinterdäck i utbudet av däck från Yokohama.
IceGuard IG53 är ett vinterdäck med en diameter på 20". Vinterdäcket IceGuard IG53 har en bredd som är 265 mm och en däcksida med en höjd på cirka 93 mm (35% av däckets bredd). Hastighetsindex H som IceGuard IG53 har innebär hastigheter upp till 210 km/h.
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Yokohama IceGuard IG53. Mer information om passande 20"-fälgar hittar du hos BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 967 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Yokohama |
| Modell | IceGuard IG53 |
| Däckbeteckning | 265/35-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 265 mm |
| Profil | 93 mm |
| Profilprocent | 35% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 99 |
Vinterdäck från Yokohama med modellnamnet IceGuard IG53 och däckbeteckningen 265/40-R20.
Vinterdäck med däckbeteckningen 215/50-R19 och modellnamnet IceGuard IG53.
Detta vinterdäck från Yokohama, kallat IceGuard IG53, har däckbeteckningen 205/55-R16.
Yokohama IceGuard IG53 är ett vinterdäck med däckmärkningen 245/45-R18.