Vinterdäcket Michelin X-Ice Snow SUV är ett vinterdäck för er med bilar som kräver däck med däckbeteckningen 235/55-R20. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Michelin för X-Ice Snow SUV.
Michelin X-Ice Snow SUV är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 20". Däcket har en bredd på 235 mm och en profil på cirka 129 mm, vilket motsvarar 55% av däckets bredd. Med detta vinterdäck från Michelin har du ett däck som klarar hastigheter upp till 210 km/h.
Behöver du även 20"-fälgar till vinterdäcket? Klicka dig vidare till BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 771 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | X-Ice Snow SUV |
| Däckbeteckning | 235/55-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 129 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 105 |
Detta vinterdäck från Michelin, kallat X-Ice Snow, har däckbeteckningen 235/55-R19.
Pirelli Ice Friction - Ett vinterdäck med däckmärkningen 235/55-R20.
Detta vinterdäck från Arivo, kallat Winmaster ProX ARW 3, har däckbeteckningen 235/55-R20.
Ett av våra vinterdäck från Pirelli. Detta däck med beteckningen 235/55-R20.