Däckbeteckningen för detta vinterdäck från Michelin är 235/35-R20. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Michelin för X-Ice Snow.
Med en diameter på 20" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. X-Ice Snow har en bredd på 235 mm och en profil som motsvarar 35% av däckets bredd, det vill säga cirka 82 mm. Med ett hastighetsindex på H är Michelin X-Ice Snow ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 210 km/h.
Behöver du 20"-fälgar till dina Michelin X-Ice Snow? Passa på att köpa fälgar när du köper nya vinterdäck från BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 565 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | X-Ice Snow |
| Däckbeteckning | 235/35-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 82 mm |
| Profilprocent | 35% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 92 |
Ett vinterdäck från Continental. VikingContact 7 har däckbeteckningen 235/35-R20.
Detta vinterdäck från Michelin, kallat X-Ice Snow, har däckbeteckningen 215/50-R18.
Vinterdäcket Snow-H MWH01 från Dynamo med däckbeteckningen 225/40-R18.
Antares Grip WP - Ett vinterdäck med däckmärkningen 235/40-R19.