Pirelli Cinturato Winter 3 har en däckbeteckning som lyder 195/55-R20. Vinterdäcket Cinturato Winter 3 är ett vinterdäck i utbudet av däck från Pirelli.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 20". Detta däck är 195 mm brett och har samtidigt en profil på 107 mm. Profilen motsvarar 55% av däckets bredd. Hastighetsindex H som Cinturato Winter 3 har innebär hastigheter upp till 210 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Pirelli Cinturato Winter 3 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 736 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Pirelli |
| Modell | Cinturato Winter 3 |
| Däckbeteckning | 195/55-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 195 mm |
| Profil | 107 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 95 |
Ett vinterdäck från Pirelli. Cinturato Winter 2 har däckbeteckningen 195/55-R20.
Vinterdäcket Winter Sport 5 från Dunlop med däckbeteckningen 195/55-R20.
Vinterdäcket Winguard Sport 3 EV från Nexen med däckbeteckningen 195/55-R20.
Michelin Alpin 6 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 195/55-R20.