Vinterdäcket Michelin Alpin 7 är ett vinterdäck för er med bilar som kräver däck med däckbeteckningen 195/55-R20. Michelin, som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet Alpin 7.
Detta är ett vinterdäck från Michelin som passar till fälgar med en diameter på 20". Alpin 7 har en bredd på 195 mm och en profil som motsvarar 55% av däckets bredd, det vill säga cirka 107 mm. Med ett hastighetsindex på H är Michelin Alpin 7 ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 210 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Michelin Alpin 7 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 237 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | Alpin 7 |
| Däckbeteckning | 195/55-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 195 mm |
| Profil | 107 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 95 |
Michelin Alpin 6 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 195/55-R20.
Vinterdäcket Winguard Sport 3 EV från Nexen med däckbeteckningen 195/55-R20.
Ett vinterdäck från Pirelli. Cinturato Winter 2 har däckbeteckningen 195/55-R20.
Ett av våra vinterdäck från Toyo. Detta däck med beteckningen 195/55-R20.