Vinterdäcket Michelin Pilot Alpin 5 är ett vinterdäck för er med bilar som kräver däck med däckbeteckningen 285/40-R19. Detta vinterdäck har modellnamnet Pilot Alpin 5 och är ett av alla däck som tillverkas av Michelin.
Pilot Alpin 5 passar på fälgar med en diameter på 19". Detta däck är 285 mm brett och har samtidigt en profil på 114 mm. Profilen motsvarar 40% av däckets bredd. Hastighetsindex V som Pilot Alpin 5 har innebär hastigheter upp till 240 km/h.
Behöver du 19"-fälgar till dina Michelin Pilot Alpin 5? Passa på att köpa fälgar när du köper nya vinterdäck från BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 406 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | Pilot Alpin 5 |
| Däckbeteckning | 285/40-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 285 mm |
| Profil | 114 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 107 |
Michelin Pilot Alpin 5 Suv är ett vinterdäck med däckmärkningen 285/45-R22.
Michelin Pilot Alpin 5 SUV - Ett vinterdäck med däckmärkningen 285/45-R22.
Detta vinterdäck från Michelin, kallat Pilot Alpin 5 SUV, har däckbeteckningen 285/35-R21.
Ett av våra vinterdäck från Michelin. Detta däck med beteckningen 285/40-R23.