Vinterdäcket Goodyear UltraGrip Arctic 2 SUV är ett vinterdäck för er med bilar som kräver däck med däckbeteckningen 275/55-R19. Goodyear tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för UltraGrip Arctic 2 SUV.
UltraGrip Arctic 2 SUV passar på fälgar med en diameter på 19". Vinterdäcket UltraGrip Arctic 2 SUV har en bredd som är 275 mm och en däcksida med en höjd på cirka 151 mm (55% av däckets bredd). Hastighetsindex T som Goodyear UltraGrip Arctic 2 SUV har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 190 km/h.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 19"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 309 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | UltraGrip Arctic 2 SUV |
| Däckbeteckning | 275/55-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 275 mm |
| Profil | 151 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 111 |
Goodyear UltraGrip Arctic 2 SUV är ett vinterdäck med däckmärkningen 255/55-R19.
Detta vinterdäck från Bridgestone, kallat Blizzak DM-V3, har däckbeteckningen 275/55-R19.
Vinterdäcket UltraGrip Ice Arctic SUV har en däckbeteckning som är 245/70-R16. Däcket kommer från Goodyear.
Vinterdäcket UltraGrip Arctic 2 SUV från Goodyear med däckbeteckningen 265/50-R20.