Om du letar efter ett vinterdäck med däckbeteckningen 265/55-R19 till din bil kan detta däck från Michelin vara något för dig. Michelin har valt att kalla denna modell av vinterdäck för X-Ice North 4 SUV.
Michelin X-Ice North 4 SUV är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 19". Detta vinterdäck har en bredd på 265 mm och en profil på cirka 146 mm, vilket motsvarar 55% av däckets bredd. X-Ice North 4 SUV är godkänt för hastigheter upp till 190 km/h (index T).
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Michelin X-Ice North 4 SUV. Mer information om passande 19"-fälgar hittar du hos BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 307 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | X-Ice North 4 SUV |
| Däckbeteckning | 265/55-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 265 mm |
| Profil | 146 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 113 |
Detta vinterdäck från Michelin, kallat X-Ice North 4 SUV, har däckbeteckningen 265/55-R20.
Detta vinterdäck från Michelin, kallat X-Ice Snow SUV, har däckbeteckningen 265/55-R19.
Vinterdäck med däckbeteckningen 265/55-R19 och modellnamnet Premitra Ice 5 SP5 SUV.
Goodyear UltraGrip Ice SUV Gen 1 är ett vinterdäck med däckmärkningen 265/55-R19.