Däckbeteckningen för detta vinterdäck från Goodyear är 255/55-R19. Goodyear har valt att kalla denna modell av vinterdäck för UltraGrip Performance 3.
Detta är ett vinterdäck från Goodyear som passar till fälgar med en diameter på 19". Vinterdäcket UltraGrip Performance 3 har en bredd som är 255 mm och en däcksida med en höjd på cirka 140 mm (55% av däckets bredd). Goodyear UltraGrip Performance 3 har hastighetsindex V, vilket innebär att UltraGrip Performance 3 är ett vinterdäck som är godkänt för hastigheter upp till 240 km/h.
Behöver du 19"-fälgar till dina Goodyear UltraGrip Performance 3? Passa på att köpa fälgar när du köper nya vinterdäck från BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 781 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | UltraGrip Performance 3 |
| Däckbeteckning | 255/55-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 140 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 111 |
Nexen Winguard Sport 3 EV är ett vinterdäck med däckmärkningen 255/55-R19.
Vinterdäcket Snowproof 2 SUV från Nokian med däckbeteckningen 255/55-R19.
Ett vinterdäck från Hankook. ION i*cept SUV IW01A har däckbeteckningen 255/55-R19.
Ett vinterdäck från Pirelli. Scorpion Winter har däckbeteckningen 255/55-R19.