Nokian Hakkapeliitta 01 har en däckbeteckning som lyder 255/50-R19. Detta Nokian-däck är av modellen Hakkapeliitta 01.
Hakkapeliitta 01 passar på fälgar med en diameter på 19". Detta däck är 255 mm brett och har samtidigt en profil på 128 mm. Profilen motsvarar 50% av däckets bredd. Hakkapeliitta 01 är godkänt för hastigheter upp till 190 km/h (index T).
Behöver du 19"-fälgar till dina Nokian Hakkapeliitta 01? Passa på att köpa fälgar när du köper nya vinterdäck från BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 461 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nokian |
| Modell | Hakkapeliitta 01 |
| Däckbeteckning | 255/50-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 128 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 107 |
Vinterdäck med däckbeteckningen 255/50-R19 och modellnamnet Hakkapeliitta 01.
Maxxis Presa SUV SS-01 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 255/50-R19.
Vinterdäck från Nokian med modellnamnet Hakkapeliitta 10 SUV och däckbeteckningen 255/50-R19.
Nokian Hakkapeliitta 01 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 235/60-R19.