Detta vinterdäck från Continental har däckmärkningen 255/40-R19. Detta Continental-däck är av modellen VikingContact 7.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 19". vinterdäcket VikingContact 7 är 255 mm brett och en profil på 102 mm. VikingContact 7 är godkänt för hastigheter upp till 190 km/h (index T).
Du kan komplettera detta vinterdäck med 19"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 091 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Continental |
| Modell | VikingContact 7 |
| Däckbeteckning | 255/40-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 102 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 100 |
Detta vinterdäck från Continental, kallat VikingContact 8, har däckbeteckningen 255/40-R19.
Vinterdäcket Hakkapeliitta R5 har en däckbeteckning som är 255/40-R19. Däcket kommer från Nokian.
Detta vinterdäck från Goodyear, kallat UltraGrip Ice 2, har däckbeteckningen 255/40-R19.
Nexen har tagit fram detta vinterdäck med namnet Winguard Ice 3. Däcket har däckbeteckningen 255/40-R19.