UltraGrip Arctic 2 är ett vinterdäck som passar bilar med däckbeteckningen 235/50-R19. UltraGrip Arctic 2, som detta vinterdäck heter, är ett vinterdäck från Goodyear.
UltraGrip Arctic 2 passar på fälgar med en diameter på 19". Detta däck har en bredd på 235 mm och har en profil som är ungefär 118 mm. Profilmåttet motsvarar 50% av däckets bredd. Goodyear UltraGrip Arctic 2 har hastighetsindex T, vilket innebär att UltraGrip Arctic 2 är ett vinterdäck som är godkänt för hastigheter upp till 190 km/h.
Behöver du även 19"-fälgar till vinterdäcket? Klicka dig vidare till BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 515 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | UltraGrip Arctic 2 |
| Däckbeteckning | 235/50-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 118 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 103 |
Vinterdäcket UltraGrip Arctic 2 SUV har en däckbeteckning som är 235/50-R19. Däcket kommer från Goodyear.
Ett av våra vinterdäck från Goodyear. Detta däck med beteckningen 235/50-R19.
Goodyear UltraGrip Arctic 2 är ett vinterdäck med däckmärkningen 255/45-R18.
Ett vinterdäck från Goodyear. UltraGrip Arctic 2 SUV har däckbeteckningen 245/45-R20.