Vinterdäcket Pirelli PZero Winter är ett vinterdäck för er med bilar som kräver däck med däckbeteckningen 235/40-R19. Detta Pirelli-däck är av modellen PZero Winter.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 19". Detta vinterdäck har en bredd på 235 mm och en profil på cirka 94 mm, vilket motsvarar 40% av däckets bredd. Med ett hastighetsindex på V är Pirelli PZero Winter ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 240 km/h.
Hos BytHjul hittar du även förslag på 19"-fälgar för PZero Winter. Du hittar länken till BytHjul nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 567 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Pirelli |
| Modell | PZero Winter |
| Däckbeteckning | 235/40-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 94 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 92 |
Continental har tagit fram detta vinterdäck med namnet WinterContact TS860S. Däcket har däckbeteckningen 235/40-R19.
Vinterdäcket PZero Winter 2 har en däckbeteckning som är 235/40-R19. Däcket kommer från Pirelli.
Vinterdäck från Pirelli med modellnamnet PZero Winter 2 och däckbeteckningen 235/40-R19.
Ett vinterdäck från Pirelli. P-Zero Winter har däckbeteckningen 295/40-R20.