Däckbeteckningen för detta vinterdäck från Arivo är 275/40-R18. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Arivo för Ice Claw ARW7.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 18". Med vinterdäcket Ice Claw ARW7 får du ett däck som är 275 mm brett och har en profil på 110 mm. Hastighetsindex T som Ice Claw ARW7 har innebär hastigheter upp till 190 km/h.
Behöver du även 18"-fälgar till vinterdäcket? Klicka dig vidare till BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 799 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Arivo |
| Modell | Ice Claw ARW7 |
| Däckbeteckning | 275/40-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 275 mm |
| Profil | 110 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 103 |
Vinterdäck från Arivo med modellnamnet Ice Claw ARW7 och däckbeteckningen 275/40-R22.
Ett vinterdäck från Arivo. Ice Claw ARW7 har däckbeteckningen 275/45-R20.
Vinterdäck med däckbeteckningen 275/40-R19 och modellnamnet Ice Claw ARW7.
Arivo Ice Claw ARW7 är ett vinterdäck med däckmärkningen 275/40-R21.