Detta vinterdäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 265/60-R18 till din bil. Detta Nexen-däck är av modellen Win-Ice SUV.
Win-Ice SUV har en diameter som är 18" och därmed passar på 18"-fälgar. Detta däck är 265 mm brett och har samtidigt en profil på 159 mm. Profilen motsvarar 60% av däckets bredd. Detta är ett vinterdäck som får användas för hastigheter upp till 160 km/h (hastighetsindex Q).
Vill du även köpa nya 18"-fälgar som passar till Nexen Win-Ice SUV? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 185 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nexen |
| Modell | Win-Ice SUV |
| Däckbeteckning | 265/60-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 265 mm |
| Profil | 159 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | Q (max 160 km/h) |
| Belastningskod | 110 |
Vinterdäck från Nokian med modellnamnet Hakkapeliitta C4 och däckbeteckningen 205/80-R16.
Vinterdäcket Win-Ice SUV har en däckbeteckning som är 265/65-R17. Däcket kommer från Nexen.
Vinterdäcket Win-Ice SUV från Nexen med däckbeteckningen 265/50-R20.
Hifly har tagit fram detta vinterdäck med namnet Win-Turi 212. Däcket har däckbeteckningen 265/35-R18.