Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 255/70-R18. Triangle, som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet TI501.
Detta vinterdäck från Triangle passar på 18"-fälgar, både för plåtfälg och aluminiumfälg. Vinterdäcket är 255 mm brett med en profil på 179 mm. Triangle TI501 har hastighetsindex T, vilket innebär att TI501 är ett vinterdäck som är godkänt för hastigheter upp till 190 km/h.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 18"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 264 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Triangle |
| Modell | TI501 |
| Däckbeteckning | 255/70-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 179 mm |
| Profilprocent | 70% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 113 |
Vinterdäcket Ice Blazer WST2 LT har en däckbeteckning som är 255/70-R18. Däcket kommer från Sailun.
Triangle TI501 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 255/55-R18.
Ett av våra vinterdäck från Triangle. Detta däck med beteckningen 255/65-R17.
Vinterdäcket X-Ice Snow SUV har en däckbeteckning som är 255/70-R18. Däcket kommer från Michelin.