Däckbeteckningen för detta vinterdäck från Goodyear är 245/40-R18. Vinterdäcket UltraGrip Performance + är ett vinterdäck i utbudet av däck från Goodyear.
UltraGrip Performance + passar på fälgar med en diameter på 18". Detta däck har en bredd på 245 mm och har en profil som är ungefär 98 mm. Profilmåttet motsvarar 40% av däckets bredd. Detta är ett vinterdäck som får användas för hastigheter upp till 240 km/h (hastighetsindex V).
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Goodyear UltraGrip Performance + då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 865 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | UltraGrip Performance + |
| Däckbeteckning | 245/40-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 98 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 97 |
Vinterdäcket UltraGrip Performance 3 har en däckbeteckning som är 245/40-R18. Däcket kommer från Goodyear.
Continental har tagit fram detta vinterdäck med namnet WinterContact TS850P. Däcket har däckbeteckningen 245/40-R18.
LingLong har tagit fram detta vinterdäck med namnet Green-Max Winter UHP. Däcket har däckbeteckningen 245/40-R18.
Pirelli har tagit fram detta vinterdäck med namnet Winter SottoZero 3. Däcket har däckbeteckningen 245/40-R18.