SW628 är ett vinterdäck som passar bilar med däckbeteckningen 235/60-R18. Vinterdäcket SW628 är ett vinterdäck i utbudet av däck från Westlake.
Detta Westlake-däck har en diameter på 18". Däcket har en bredd på 235 mm och en profil på cirka 141 mm, vilket motsvarar 60% av däckets bredd. Detta är ett vinterdäck som får användas för hastigheter upp till 190 km/h (hastighetsindex T).
Behöver du även 18"-fälgar till vinterdäcket? Klicka dig vidare till BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 949 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Westlake |
| Modell | SW628 |
| Däckbeteckning | 235/60-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 141 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 103 |
Vinterdäck från Westlake med modellnamnet SW628 och däckbeteckningen 255/60-R18.
Vinterdäcket SW628 från Goodride med däckbeteckningen 235/60-R18.
Ett vinterdäck från Trazano. SnowMaster SW628 Nordic har däckbeteckningen 235/60-R18.
Vinterdäck med däckbeteckningen 255/55-R20 och modellnamnet SW628.