Michelin Alpin 7 har en däckbeteckning som lyder 235/55-R18. Michelin, som är kända av många för sina vinterdäck, kallar detta vinterdäck för Alpin 7.
Detta är ett vinterdäck från Michelin som passar till fälgar med en diameter på 18". Detta däck är 235 mm brett och har samtidigt en profil på 129 mm. Profilen motsvarar 55% av däckets bredd. Detta vinterdäck har ett hastighetsindex som är H (max 210 km/h).
Behöver du 18"-fälgar till dina Michelin Alpin 7? Passa på att köpa fälgar när du köper nya vinterdäck från BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 545 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | Alpin 7 |
| Däckbeteckning | 235/55-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 129 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 104 |
Vinterdäcket Agilis Alpin har en däckbeteckning som är 215/60-R17. Däcket kommer från Michelin.
Detta vinterdäck från Continental, kallat WinterContact TS830P, har däckbeteckningen 235/55-R18.
Pirelli har tagit fram detta vinterdäck med namnet Ice Friction. Däcket har däckbeteckningen 235/55-R18.
Vinterdäcket WinGuard Sport 2 Suv från Nexen med däckbeteckningen 235/55-R18.