Däckbeteckningen för detta vinterdäck från Goodyear är 235/45-R18. Detta vinterdäck har modellnamnet Ultragrip Performance 3 och är ett av alla däck som tillverkas av Goodyear.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 18". Ultragrip Performance 3 har en bredd på 235 mm och en profil som motsvarar 45% av däckets bredd, det vill säga cirka 106 mm. Hastighetsindex V som Goodyear Ultragrip Performance 3 har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 240 km/h.
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Goodyear Ultragrip Performance 3. Mer information om passande 18"-fälgar hittar du hos BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 150 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | Ultragrip Performance 3 |
| Däckbeteckning | 235/45-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 106 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 94 |
Ett av våra vinterdäck från Goodyear. Detta däck med beteckningen 225/45-R18.
Goodyear UltraGrip Performance 3 är ett vinterdäck med däckmärkningen 205/55-R16.
Pirelli W240 SottoZero Serie 2 är ett vinterdäck med däckmärkningen 235/45-R18.
Ett av våra vinterdäck från Continental. Detta däck med beteckningen 235/45-R18.