Däckbeteckningen för detta vinterdäck från Westlake är 225/60-R18. Westlake, som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet Z-507.
Detta är ett vinterdäck från Westlake som passar till fälgar med en diameter på 18". Däcket har en bredd på 225 mm och en profil på cirka 135 mm, vilket motsvarar 60% av däckets bredd. Hastighetsindexet för Z-507 är V. Detta innebär att Westlake Z-507 är godkänt att användas upp till 240 km/h.
Komplettera Westlake Z-507 med matchande 18"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka BytHjul på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 087 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Westlake |
| Modell | Z-507 |
| Däckbeteckning | 225/60-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 135 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 104 |
Vinterdäcket Z-507 har en däckbeteckning som är 225/45-R19. Däcket kommer från Westlake.
Vinterdäcket Z-507 från Westlake med däckbeteckningen 225/60-R16.
Detta vinterdäck från Westlake, kallat Z-507, har däckbeteckningen 265/65-R17.
Vinterdäcket Z-507 från Westlake med däckbeteckningen 265/70-R16.