Pirelli Cinturato Winter 2 har en däckbeteckning som lyder 225/55-R18. Detta vinterdäck har modellnamnet Cinturato Winter 2 och är ett av alla däck som tillverkas av Pirelli.
Pirelli Cinturato Winter 2 är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 18". Med vinterdäcket Cinturato Winter 2 får du ett däck som är 225 mm brett och har en profil på 124 mm. Pirelli Cinturato Winter 2 klarar hastigheter upp till 210 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex H.
Hos BytHjul hittar du även förslag på 18"-fälgar för Cinturato Winter 2. Du hittar länken till BytHjul nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 618 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Pirelli |
| Modell | Cinturato Winter 2 |
| Däckbeteckning | 225/55-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 124 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 102 |
Vinterdäck från Pirelli med modellnamnet Cinturato Winter 3 och däckbeteckningen 225/55-R18.
Pirelli Winter Ice Zero Asimmetrico - Ett vinterdäck med däckmärkningen 225/55-R18.
Vinterdäcket Ice Friction från Pirelli med däckbeteckningen 225/55-R18.
Pirelli Cinturato Winter 3 är ett vinterdäck med däckmärkningen 215/55-R18.