Alpin 7 är ett däck från Michelin som har däckbeteckningen 225/55-R18. Alpin 7 är ett vinterdäck i utbudet av däck från Michelin.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 18". vinterdäcket Alpin 7 är 225 mm brett och en profil på 124 mm. Michelin Alpin 7 klarar hastigheter upp till 240 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex V.
Behöver du 18"-fälgar till dina Michelin Alpin 7? Passa på att köpa fälgar när du köper nya vinterdäck från BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 538 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | Alpin 7 |
| Däckbeteckning | 225/55-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 124 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 102 |
Michelin har tagit fram detta vinterdäck med namnet Pilot Alpin 5. Däcket har däckbeteckningen 225/55-R18.
Ett vinterdäck från Michelin. Pilot Alpin 5 har däckbeteckningen 255/40-R21.
Michelin Pilot Alpin 5 är ett vinterdäck med däckmärkningen 245/55-R17.
Ett av våra vinterdäck från Nokian. Detta däck med beteckningen 225/55-R18.