Ice Zero Asimmetrico är ett vinterdäck som passar bilar med däckbeteckningen 225/45-R18. Ice Zero Asimmetrico, som detta vinterdäck heter, är ett vinterdäck från Pirelli.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 18". Ice Zero Asimmetrico har en bredd på 225 mm och en profil som motsvarar 45% av däckets bredd, det vill säga cirka 101 mm. Med ett hastighetsindex på H är Pirelli Ice Zero Asimmetrico ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 210 km/h.
Hos BytHjul hittar du även förslag på 18"-fälgar för Ice Zero Asimmetrico. Du hittar länken till BytHjul nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 889 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Pirelli |
| Modell | Ice Zero Asimmetrico |
| Däckbeteckning | 225/45-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 101 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 95 |
Vinterdäck från Pirelli med modellnamnet Ice Zero Asimmetrico och däckbeteckningen 245/45-R18.
Vinterdäcket Ice Zero Asimmetrico från Pirelli med däckbeteckningen 235/45-R18.
Detta vinterdäck från Pirelli, kallat Winter Ice Zero 2, har däckbeteckningen 225/45-R18.
Vinterdäcket Ice Zero Asimmetrico har en däckbeteckning som är 225/60-R17. Däcket kommer från Pirelli.