Pirelli Cinturato Winter 3 har en däckbeteckning som lyder 225/40-R18. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Pirelli för Cinturato Winter 3.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 18". Detta vinterdäck har en bredd på 225 mm och en profil på cirka 90 mm, vilket motsvarar 40% av däckets bredd. Pirelli Cinturato Winter 3 har hastighetsindex V, vilket innebär att Cinturato Winter 3 är ett vinterdäck som är godkänt för hastigheter upp till 240 km/h.
Vill du även köpa nya 18"-fälgar som passar till Pirelli Cinturato Winter 3? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 085 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Pirelli |
| Modell | Cinturato Winter 3 |
| Däckbeteckning | 225/40-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 90 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 92 |
Royal Black har tagit fram detta vinterdäck med namnet Royal Winter UHP. Däcket har däckbeteckningen 225/40-R18.
Vinterdäcket WP52+ EV från Kumho med däckbeteckningen 225/40-R18.
Ett vinterdäck från Nankang. SV-4 har däckbeteckningen 225/40-R18.
Bridgestone Blizzak LM005 är ett vinterdäck med däckmärkningen 225/40-R18.