Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 225/40-R18. Detta vinterdäck har modellnamnet Royal Winter UHP och är ett av alla däck som tillverkas av Royal Black.
Royal Winter UHP är ett vinterdäck med en diameter på 18". Vinterdäcket är 225 mm brett med en profil på 90 mm. Hastighetsindex V som Royal Black Royal Winter UHP har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 240 km/h.
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos BytHjul där du hittar 18"-fälgar till Royal Black Royal Winter UHP.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 523 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Royal Black |
| Modell | Royal Winter UHP |
| Däckbeteckning | 225/40-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 90 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 92 |
Vinterdäck från Royal Black med modellnamnet Royal Winter och däckbeteckningen 235/45-R17.
Royal Black Royal Stud II är ett vinterdäck med däckmärkningen 235/45-R18.
Royal Black Royal Ice - Ett vinterdäck med däckmärkningen 215/55-R17.
LingLong har tagit fram detta vinterdäck med namnet Green-Max Winter UHP. Däcket har däckbeteckningen 245/40-R18.