Goodride har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 215/55-R18 för SW618. Goodride har valt att kalla denna modell av vinterdäck för SW618.
Med en diameter på 18" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Vinterdäcket är 215 mm brett med en profil på 118 mm. SW618 är godkänt för hastigheter upp till 210 km/h (index H).
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Goodride SW618 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 112 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodride |
| Modell | SW618 |
| Däckbeteckning | 215/55-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 118 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 99 |
Vinterdäck med däckbeteckningen 215/55-R18 och modellnamnet SnowMaster SW618 Nordic.
Trazano SnowMaster SW618 Nordic - Ett vinterdäck med däckmärkningen 225/55-R18.
Vinterdäcket SW618 från Goodride med däckbeteckningen 235/55-R18.
Goodride SW618 är ett vinterdäck med däckmärkningen 215/50-R17.