UltraGrip Arctic 2 är ett däck från Goodyear som har däckbeteckningen 265/65-R17. Goodyear tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för UltraGrip Arctic 2.
Detta Goodyear-däck har en diameter på 17". UltraGrip Arctic 2 har en bredd på 265 mm och en profil som motsvarar 65% av däckets bredd, det vill säga cirka 172 mm. Hastighetsindex T som UltraGrip Arctic 2 har innebär hastigheter upp till 190 km/h.
Vill du även köpa nya 17"-fälgar som passar till Goodyear UltraGrip Arctic 2? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 245 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | UltraGrip Arctic 2 |
| Däckbeteckning | 265/65-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 265 mm |
| Profil | 172 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 116 |
Ett av våra vinterdäck från Goodyear. Detta däck med beteckningen 285/65-R17.
Vinterdäck från Nokian med modellnamnet Hakkapeliitta 10 SUV och däckbeteckningen 265/65-R17.
Detta vinterdäck från Continental, kallat IceContact 3, har däckbeteckningen 265/65-R17.
Detta vinterdäck från Nexen, kallat Winguard Winspike 3, har däckbeteckningen 265/65-R17.