Blizzak DM-V3 är ett däck från Bridgestone som har däckbeteckningen 265/65-R17. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Bridgestone för Blizzak DM-V3.
Detta är ett vinterdäck från Bridgestone som passar till fälgar med en diameter på 17". Detta däck har en bredd på 265 mm och har en profil som är ungefär 172 mm. Profilmåttet motsvarar 65% av däckets bredd. Hastighetsindex R som Blizzak DM-V3 har innebär hastigheter upp till 170 km/h.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 17"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 800 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Bridgestone |
| Modell | Blizzak DM-V3 |
| Däckbeteckning | 265/65-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 265 mm |
| Profil | 172 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | R (max 170 km/h) |
| Belastningskod | 112 |
Bridgestone har tagit fram detta vinterdäck med namnet Blizzak DM-V3. Däcket har däckbeteckningen 235/65-R17.
Vinterdäck från Bridgestone med modellnamnet Blizzak DM-V3 och däckbeteckningen 235/55-R20.
Bridgestone Blizzak DM-V3 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 285/45-R22.
Vinterdäcket Blizzak DM-V3 från Bridgestone med däckbeteckningen 255/45-R20.