Om du letar efter ett vinterdäck med däckbeteckningen 265/65-R17 till din bil kan detta däck från Continental vara något för dig. Detta Continental-däck är av modellen WinterContact TS850P.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 17". Med vinterdäcket WinterContact TS850P får du ett däck som är 265 mm brett och har en profil på 172 mm. Med ett hastighetsindex på T är Continental WinterContact TS850P ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 190 km/h.
Komplettera Continental WinterContact TS850P med matchande 17"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka BytHjul på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 184 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Continental |
| Modell | WinterContact TS850P |
| Däckbeteckning | 265/65-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 265 mm |
| Profil | 172 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 112 |
Goodyear UltraGrip Ice SUV Gen 1 är ett vinterdäck med däckmärkningen 265/65-R17.
Hankook Winter iCept X RW10 är ett vinterdäck med däckmärkningen 265/65-R17.
Ett av våra vinterdäck från Michelin. Detta däck med beteckningen 265/65-R17.
Vinterdäck med däckbeteckningen 265/65-R17 och modellnamnet UltraGrip Ice SUV Gen 1.