Discoverer ST MAXX är ett vinterdäck som passar bilar med däckbeteckningen 245/70-R17. Detta Cooper-däck är av modellen Discoverer ST MAXX.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 17". Vinterdäcket Discoverer ST MAXX har en bredd som är 245 mm och en däcksida med en höjd på cirka 172 mm (70% av däckets bredd). Hastighetsindex Q som Cooper Discoverer ST MAXX har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 160 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Cooper Discoverer ST MAXX då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 704 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Cooper |
| Modell | Discoverer ST MAXX |
| Däckbeteckning | 245/70-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 172 mm |
| Profilprocent | 70% |
| Hastighetsindex | Q (max 160 km/h) |
| Belastningskod | 119 |
Vinterdäcket Discoverer ST MAXX har en däckbeteckning som är 315/70-R17. Däcket kommer från Cooper.
Vinterdäck från Cooper med modellnamnet Discoverer ST MAXX och däckbeteckningen 275/70-R17.
Detta vinterdäck från Cooper, kallat Discoverer ST MAXX, har däckbeteckningen 245/75-R16.
Vinterdäcket Discoverer ST MAXX från Cooper med däckbeteckningen 235/85-R16.